Tisková zpráva, 21. 9. 2021
Nové Centrum vzdělávání pro Průmysl 4.0 si klade za cíl zejména následující – budovat efektivní systém spolupráce ve zlínském regionu v oblasti celoživotního vzdělávání se zaměřením na nové požadavky měnícího se trhu práce.
Na projektu Krajská hospodářská komora Zlínského kraje spolupracuje s Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně a společnostmi TREXIMA, spol. s r. o. a CE-PA, spol. s r. o.
Centrum má především řešit problémy v oblasti nedostatku kvalifikovaných zaměstnanců na regionálním trhu práce. Následně se budou na základě poptávek firem připravovat vzdělávací programy na míru, které povedou ke zvyšování kvalifikace zaměstnanců pro nově vznikající pracovní obory.
Od září se navíc mohou zaměstnanci firem ve Zlínském kraji vzdělávat v oblastech jako je zpracování technické dokumentace s využitím SW pro tvorbu technických výkresů, vytváření prostorového modelu programem na tvorbu 2D a 3D objektů, programování a seřizování CNC strojů v oblasti strojírenství a plastikářské výroby, mechatronika pro automatizovanou průmyslovou výrobu a další.
Stejně jako pro univerzitu je i pro Krajskou hospodářskou komoru Zlínského kraje celoživotní vzdělávání velkou prioritou, dlouhodobým tématem je zejména zaměstnanost v regionu a další otázky našich členů spojené s podnikáním.
„Na základě sběru a vyhodnocování dat identifikujeme potřeby regionálního trhu práce. V důsledků změn, které trh práce pomalu zaznamenává, je prioritou rozšiřování znalostí a kompetencí nutných pro uplatnění v Průmyslu 4.0. Získání nových dovedností je aktuální pro zaměstnance, aby zvýšili svou uplatnitelnost. Cílem Centra vzdělávání pro Průmysl 4.0 je dosáhnout koordinovaného řešení problémů regionálního trhu práce přes zapojení zaměstnavatelů, regionálního školství a ostatních vzdělávacích institucí,“ uzavírá předseda představenstva Krajské hospodářské komory Zlínského kraje Robert Zatloukal.
Průmysl 4.0 představuje nový fenomén, ve kterém dochází k postupné robotizaci a automatizaci výrobních procesů. Prudký rozvoj v oblasti umělé inteligence přinese v brzké době zcela zásadní změny do všech oblastí společenského života. To se neobejde bez nových požadavků zaměstnavatelů na trhu práce, kde bude narůstat poptávka po technicky vzdělaných lidech schopných se adaptovat na tento rozvoj. Změny vzdělávacího systému se budou týkat všech – od těch nejmenších až po oblast vzdělávání dospělých, a musí být postavené na úzké spolupráci vzdělávacích institucí a firem.
Kontakt pro média:
Bc. Iveta Táborská, ředitelka KHK ZK
taborska@khkzk.cz
+420 739 685 307